رویال ژلی ترشحی کرم رنگ است که توسط زنبور کارگر تولید می شود و به پرورش ملکه زنبور عسل کمک میکند و حاوی آب، پروتئین، قند، چربی و ویتامین ها می باشد.

موارد استفاده: از رویال ژلی برای درمان سندرم پیش از قاعدگی، ناباروری، کلسترول بالا، بیماری کبد و اختلالات پوستی استفاده می‌شود اما دقت کنید که استفاده دارویی از این‌محصول تایید شده توسط سازمان غذا و‌دارو آمریکا(FDA) نیست بنابراین نباید جایگزین داروهای تجویز شده توسط پزشک بشود.

❌گرده زنبور عسل، موم زنبور عسل، پروپولیس و زهر زنبور عسل اشتباه نگیرید!
مصرف خوراکی(سیستمیک): ژل رویال در صورت مصرف در دوزهای مناسب، احتمالاً برای اکثر افراد بی خطر است. دوزهای تا ۴۸۰۰ میلیگرم در روز تا 1 سال به طور ایمن استفاده شده است. در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی، ژل رویال ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی شود.

هنگامی که روی پوست استفاده می شود: ژل رویال زمانی که روی پوست استفاده شود، احتمالاً ایمن است. با این حال ممکن است باعث التهاب و بثورات آلرژیک بشود.

👩🏻‍🍼🤰🏻بارداری و شیردهی: به دلیل اینکه اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن اینکه استفاده از ژل رویال در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است وجود ندارد، بنا به احتیاط مصرف نشود.
👶🏻کودکان: ژل رویال در صورت مصرف خوراکی در کودکان 5 تا 16 ساله احتمالاً بی خطر است.

🫁آسم یا آلرژی: اگر آسم یا آلرژی به محصولات زنبور عسل دارید از ژل رویال استفاده نکنید. می تواند باعث برخی واکنش های جدی، حتی مرگ شود.
پوست ملتهب (درماتیت): ژل رویال ممکن است درماتیت را بدتر کند.

تداخلات: مصرف ژل رویال با وارفارین ممکن است منجر به افزایش احتمال کبودی یا خونریزی شود.

تداخل با داروهای کاهنده فشار خون بالا عبارتند از کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والزارتان، دیلتیازم و آملودیپین، زیرا ژل رویال فشار خون را کاهش می دهد. مصرف ژل رویال همراه با داروهای فشار خون بالا ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود.

گردآوری:
دکتر پریسا معماری فرد ـ دستیار تخصصی فارماکوگنوزی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

🌿📚 منابع:
✔️ STRANT M, YÜCEL B, TOPAL E, PUSCASU AM, MARGAOAN R, VARADİ A. Use of Royal Jelly as Functional Food on Human and Animal Health. Hayvansal Üretim. 2019;60(2):131-44.